Here are the results for 2015's Trail Run:

5K


Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Zachary Weaver Melissa TX 988 15 1 19:02.5 19:03.3 0:00.8 6:08/M

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Madison Hemenway Anna TX 382 14 9 22:17.9 22:18.7 0:00.8 7:11/M
 

Male Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Derk Wadas Mckinney TX 986 43 3 19:58.9 20:01.2 0:02.3 6:26/M
 

Female Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Linda Shipes Melissa TX 967 47 20 25:56.7 26:06.0 0:09.2 8:22/M
 

Male 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Kenny Bibb Anna TX 364 9 19 25:50.3 25:53.0 0:02.6 8:20/M
2 Gage Coco Melissa TX 999 7 24 27:13.8 27:18.4 0:04.6 8:47/M
3 Jaden Elgin Plano TX 376 7 34 28:43.0 28:47.1 0:04.0 9:16/M
 

Female 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Elizabeth Schlamel Mckinney TX 400 9 29 28:00.7 28:03.9 0:03.1 9:02/M
2 Claire Bibb Anna TX 363 9 36 30:27.7 30:28.6 0:00.8 9:49/M
 

Male 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Austen Somerville Bonham TX 980 14 4 20:06.1 20:08.8 0:02.7 6:29/M
2 Jackson Scribner Melissa TX 962 14 5 20:12.5 20:13.4 0:00.8 6:31/M
3 Daniel Kanz Celina TX 388 11 6 21:06.8 21:10.3 0:03.4 6:48/M
4 Bryce Sevarino Van Alstyne 990 12 7 21:54.2 21:56.2 0:01.9 7:04/M
5 Mason Massingill Westminster TX 392 14 8 22:08.1 22:11.7 0:03.5 7:08/M
6 Ben Coco Melissa TX 371 13 10 22:21.8 22:25.6 0:03.8 7:13/M
7 Austin Moore Van Alstyne TX 1689 14 11 22:22.7 22:23.6 0:00.8 7:13/M
8 Mitchell Wadas Mckinney TX 987 13 12 22:29.4 22:31.7 0:02.2 7:15/M
9 Thomas Bibb Anna TX 365 13 14 23:41.3 23:43.4 0:02.0 7:38/M
10 Tyler Branstetter Melissa TX 366 10 16 24:41.4 24:43.9 0:02.5 7:58/M
11 Daniel Stoltzfus Melissa TX 998 13 17 24:58.2 25:02.2 0:04.0 8:03/M
12 Seth Nordberg Melissa TX 1687 10 31 28:15.5 28:18.3 0:02.7 9:07/M
 

Female 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Katelyn Bailey Princeton TX 360 14 13 22:33.1 22:36.4 0:03.2 7:16/M
2 Aimee Landers-Wilburn Anna TX 389 13 15 24:36.7 24:37.6 0:00.8 7:56/M
3 Belle Kanz Celina TX 387 10 28 28:00.1 28:03.4 0:03.3 9:02/M
4 Jojo Rosenbaum Leonard TX 997 14 35 30:08.4 30:11.1 0:02.7 9:43/M
5 Alexis Sevarino Van Alstyne 989 11 38 30:36.0 30:39.3 0:03.2 9:52/M
6 Amanda Gloege Plano TX 378 13 50 42:53.1 42:58.5 0:05.4 13:50/M
 

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jacob Taylor Van Alstyne TX 995 16 2 19:36.2 19:38.7 0:02.4 6:19/M
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Bridget Howe Anna TX 383 25 23 26:34.5 26:37.6 0:03.1 8:34/M
2 Macy Dennis Van Alstyne TX 374 26 45 35:22.6 35:30.4 0:07.8 11:25/M
3 Stephanie Thiem Royse City TX 985 28 48 39:18.4 39:25.1 0:06.6 12:41/M
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jeff Radighieri Dallas TX 396 39 22 26:23.3 26:28.3 0:05.0 8:31/M
2 Craig Dennis Van Alstyne TX 996 32 40 32:54.6 33:02.2 0:07.6 10:37/M
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Rachel Sevarino Van Alstyne TX 1754 39 27 27:50.1 27:59.4 0:09.2 8:59/M
2 Amy Duffell Sherman TX 375 38 52 42:54.6 43:01.6 0:07.0 13:50/M
3 Candice Brown Waxahachie TX 368 34 55 48:50.2 49:01.0 0:10.7 15:45/M
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Terry Chaloupka Melissa TX 370 40 18 25:08.9 25:14.5 0:05.6 8:06/M
2 Daniel Jackson Anna TX 385 44 26 27:38.7 27:50.2 0:11.5 8:55/M
3 Tom Benton Melissa TX 994 48 30 28:01.5 28:12.8 0:11.2 9:02/M
4 Derek Schlamel Mckinney TX 399 40 32 28:20.1 28:24.0 0:03.9 9:08/M
5 Brad Rhoten Pottsboro TX 397 47 37 30:31.5 30:40.1 0:08.5 9:51/M
6 Julio Malacaara Sherman TX 390 45 47 37:52.6 37:59.8 0:07.1 12:13/M
7 Jose Sieira Savannah TX 979 46 49 41:25.4 41:37.7 0:12.2 13:22/M
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jennifer Coco Melissa TX 1000 41 25 27:18.8 27:23.7 0:04.8 8:48/M
2 Niki Jackson Anna TX 386 48 33 28:20.6 28:32.4 0:11.8 9:08/M
3 Glenda Milton Blue Ridge TX 393 46 39 31:27.7 31:40.9 0:13.1 10:09/M
4 Shaunda Terrell Pottsboro TX 981 45 42 33:40.0 33:47.4 0:07.4 10:52/M
5 Monica Hayes Frisco TX 381 45 43 34:33.4 34:41.5 0:08.0 11:09/M
6 Gigi Rhoten Pottsboro TX 398 47 44 34:40.8 34:49.2 0:08.4 11:11/M
7 Betty Walthall Melissa TX 1691 44 46 37:06.3 37:18.1 0:11.8 11:58/M
8 Laura Gloege Plano TX 379 46 51 42:53.6 42:59.9 0:06.2 13:50/M
9 Ginger Gonzalez Mckinney TX 380 42 53 44:55.2 45:06.8 0:11.5 14:29/M
10 Alean Sieira Savannah TX 976 42 54 48:44.1 49:00.0 0:15.8 15:43/M
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 James Elgin Plano TX 377 57 41 33:17.4 33:21.9 0:04.5 10:44/M
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jerry Powell Anna TX 993 63 21 26:19.9 26:23.4 0:03.4 8:29/M